Úvod > O obci > Okolí

Okolí

Obec Spolí - Spolský rybník

Spolský rybník

Spolský rybník - 124 ha u vsi téhož jména z r.1372 je zachována připomínka louka pod rybníkem u vsi Spolí. Nynější rybník zřídil Jakub Krčín z Jelčan.

Zahájení chatařského života Spolského rybníka je možno datovat od roku 1953. Před tímto datem sloužil  "Spolák"  především stanařům.

V roce 1953 se začaly objevovat první chaty na spolské i libínské straně. Horečná výstavba začala pak po roce 1965. Vzhledem k rozloze rybníka se dělí chatová zástavba na 3 oblasti, které spravuje vlastní osadní výbor.  Kolem rybníka Spolí je v současnosti 180 chat.

Spolí - vesnička u Libína

Vesnička Spolí

Kaplička ve Spolí

Hospůdka ve Spolí

Spolský mlýn

Spolský mlýnSpolský mlýn s kapličkou byl postaven v r.1861. Voda byla přiváděna náhonem ze Spolského potoka. Později byla přistavěna pila. Po melioracích v r.1962 je náhon neprůtočný. Dnes je celý objekt v majetku města Třeboně a slouží k výrobě běžného sortimentu řeziva.

Ze vzácných živočichů se zde vyskytují ledňáček říční a vydra říční a v porostech rákosin myška drobná. Bohaté jsou populace obojživelníků, ve Spolském potoce žije rak potoční. Hojné jsou larvy chrostíků, které si vytvářejí pouzdra ze slepených zrnek písku či jiného materiálu.

V tůních nivy rostou vachta trojlistá, leknín bělostný, voďanka žabí, ďáblík bahenní, přeslička říční. Koryto potoka zarůstají bíle kvetoucí lakušník vodní a zevar jednoduchý. Nedaleko je přírodní rezervace V Rájích s výskytem masožravých rosnatek a dalších vzácných rostlin.

Slavošovice

Kaple ve Slavošovocích

Bývalá škola ve Slavošovicích

Kaple ve Slavošovicích

Usedlost Odměny

Tato skupina tří usedlostí je zbytkem po větším osídlení, které zde vzniklo po dobudování rybníka Svět v r.1574 jako náhrada místním usedlíkům za jejich zatopené pozemky. Původní osada Dvorce ležela na protilehlém břehu rybníka.

Horní a dolní stavení jsou ukázkami půdorysového řešení usedlostí na Třeboňsku. V této oblasti se stýkají dva okruhy lidové architektury: tzv. selský barok veselských Blat a tzv. hornorakouský uzavřený dvorec - vierkanter.

Selský barok je charakterizován průčelím s trojuhelníkovitými nebo později zvlněnými štíty, které jsou často bohatě zdobené plastickými štukovými ornamenty (voluty, římsy na pilastrech, srdíčka, trojlístky, zvonky, aj.) Střed tvoří brána se štítem a postranními brankami (může být i jedna) pro pěší. Na průčelí navazují z jedné strany obytné stavení a z druhé špýchar.

V Libíně otevřen:

Bez názvu.png

Akce v regionu

Turistika

Kam na výletCyklostezky

25. 4. Marek

Zítra: Oto

Jihočeský krajNa úřad přes internetCzechpoint