Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Slavošovice

Slavošovice

Slavošovice (původně v archivech psáno Slabosovitz) - ves se v soudních spisech třeboňského archivu připomíná již v roce 1230 při soudních přích s Rožumberky, kteří jim vysokou hladinou vod zakládaných rybníků zaplavovali pole. "Slabošáci ale nebyli žádní slaboši a do Rožumberků se řádně pustili a se slávou soudní spor vyhráli. Rybníkáři museli snížit hladinu vody rybníků na stavidlech o jedno prkno. Jméno obce a obyvatel se v průběhu času různě obměňovalo od odvozeniny germanismu po tradiční a i trochu hanlivé označení občanů obce Slabošáky. Až po roce 1945 se s novou legislativou ustálil typicky slovanský název Slavošovice. 

Dle historických katastrálních názvů polností kolem obce je pravděpodobné, že původní obec ležela někde jižně pod rybníkem Lánský.

Podle urbářů třeboňského kláštera patřila od 16. století polovina obce klášteru - jde o část humna, tj. po obou stranách silnice do obce. Zde ještě v roce 1956, než se začal stavět kravín, stával kamenný mezník - mohylka označující poslední horní - západní hranice polnosti kláštera. Druhá polovina obce byla v poddanství tvrze Zvíkovec ve Zvíkově, která roku 1511 přešla do držení hlubockého panství.

Po třicetileté válce nebyl v obci ani jeden člověk , obyvatelé byli vyvražděni nebo utekli do lesů. Kolem Lišova i s lidmi zmizelo šest cesnic a tvrz Prochov v lese mezi Lišovem a Zvíkovem. Dle historických pramenů je možné s určitostí doložit existenci Slavošovic na tomto místě již počátkem 17. století. Tato doba je uváděna na kupních účtech lišovské cihelny, kde roku 1659 opravoval statek Bíců (dnes Brožů) - ještě dnes lze spatřit v sýpce opravený a ohněm poškozený povalový strop - a pak i statek Hajnů (dnes Sedláků) v roce 1630. Na návsi stávala obecní kovárna č.p. 20, kam se počátkem 18. století přistěhoval s rodinou ze Dvorce u Borovan kovář Katzhůdl, který si následně zřídil dílnu na čísle 21 u Novotných.

Ve Slavošovicích můžete navštívit " Malé muzeum piva ".  V tomto muzeu však neuvidíte jen pivní láhve, ale i pivní etikety, tácky a dokonce ve vybraných dnech lze ochutnat některé druhy speciálních piv předních Evropských pivovarů ( http://pivodaj.webgarden.cz ).

 

Slavošovice kaplička Slavošovice cesta

V Libíně otevřen:

Bez názvu.png

Akce v regionu

Akce v regionu

Turistika

Kam na výletCyklostezky

30. 5. Ferdinand

Zítra: Kamila

Jihočeský krajNa úřad přes internetCzechpoint