Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Spolí

Spolí

První písemné zmínky o Spolí pochází z roku 1371. Obec Spolí  najdete jen dva kilometry od Libína. Ačkoliv je to jen malá vesnička, může se pochlubit velmi starou historií, sahající až do doby slovanského osidlování. Jméno Spolí totiž vůbec nesouvisí s polnostmi, alesvým staroslovanským původem označuje pospolité, společné.Nejdříve to bylo ze Staroslovenského Pol´= polovice, pak Spolé, Spolý a nakonec Spolí. V roce 1380 přešlo Spolí pod Třeboňský klášter. Spolí leží pod hrází Spolského rybníka, který založil Jakub Krčín z Jelčan v roce 1574 a má 124 ha. V roce 1621 byl vypuštěn a asi 4 roky bez vody a ryb. V této době byla třicetiletá válka.V roce 1890 se Spolský rybník roztrhl, následně hráz Světa a až Rožmberk odolal náporu vody. Byl tedy zbudován nový přeliv. Od té doby několikrát přetekl třeba v srpnu 1925,ale většinu obyvatel ve vsi neohrozil. Od roku 1953 se zde začaly stavět chaty. Nyní je zde kolem 180 chat.

Kromě mlýna, ležícího na Spolské stoce nedaleko vsi , je největší místní pozoruhodností barokní kaplička, zajímavá svou netradiční architekturou. Tato malebná stavba je dominantou, ačkoliv vesnice nemá tradiční náves. 

Do nedaleké Třeboně vede naučná stezka, pro milovníky přírody může zaujmout i přírodní rezervace V Rájích, kde roste několik druhů masožravé rosnatky. Na cestě u malé pískovny hnízdí vzácné břehule.

Na cyklistické trase Vás čeká příjemné posezení s občerstvením v místním pohostinství.

Spolí kaplička  Spolí náves
Spolák Spolí návesňák

V Libíně otevřen:

Bez názvu.png

Akce v regionu

Akce v regionu

Turistika

Kam na výletCyklostezky

17. 7. Martina

Zítra: Drahomíra